JWST - James Webb Space Telescope
Vesoljski teleskop James Webb - JWST predstavlja naslednje poglavje zgodbe o vesoljskih teleskopih, ki jo je začel Hubble že pred dobrimi tridesetimi leti. Tokrat gre za nov korak na poti odkrivanja Vesolja, saj bo JWST videl še dlje, praktično do samega roba Vesolja. S tem teleskopom bodo znanstveniki prodrli v samo osrčje skrivnosti Vesolja in z njim nas v naslednjih letih gotovo čakajo nova velika odkritja. Teleskop je v lasti Evropske vesoljske agencije (ESA), v Vesolje pa bo 6,5 tonski teleskop s premerom zrcala 6,5m ponesla raketa Ariane 5 iz izstrelišča Kourou v Francoski gvajani (J. Amerika), ki se kot vsa ostala izstrelišča nahaja v bližini ekvatorja. Raketa namreč izkoristi hitrost vrtenja Zemlje in ta je na ekvatorju največja.
https://www.space.com/21925-james-webb-space-telescope-jwst.html?jwsource=cl
Izstrelitev teleskopa so sicer nekajkrat že prestavili, bodisi zaradi tehničnih ali vremenskih razlogov. Zadnja prestavitev izstrelitve je napovedana za jutri, torej na Božič, 25.12.2021 ob 13:20 po srednjeevropskem času. Izstrelitev bo v živo prenašala NASA TV z vključitvijo prenosa ob 12h.
Vesoljski teleskop James Webb - JWST je do sedaj stal že približno 10 milijard ameriških dolarjev, utirili pa ga bodo v Lagrangeovo L2 orbito, ki je od Zemlje oddaljena približno 1,5 milijona kilometrov v smeri stran od Sonca. Lagrangeova L2 orbita se namreč nahaja natanko v smeri Sonce - Zemlja ---> To je torej več kot štirikrat dlje od Lune. Možnosti torej, da bi naknadno tja poslali astronavte za popravek napak torej ni. Upajmo,, da bo misija uspešna ...
Iz portala MMC RTV Slovenija:
Komentarji
Objavite komentar